Nepodceňujte pojištění při cestách do zahraničí

Nepodceňujte pojištění při cestách do zahraničí - obrázek
Nepodceňujte pojištění při cestách do zahraničí - obrázek

Ošetření během zahraniční cesty může přijít draho.

Každoročně se na dovolenou do zahraničí vydávají tisíce českých turistů. Naprostá většina z nich se na cesty pojistí, jsou ovšem i tací, kteří uzavření cestovního pojištění neřeší. Je to risk, jak naznačují data a příběhy z pojišťoven, zdravotní komplikace v zahraničí mohou vyjít na desítky až stovky tisíc korun.

Před odjezdem na dovolenou málokdo předpokládá, že ho potká nějaká nemilá událost, ať už se jedná o zranění, nehodu, nemoc či krádež zavazadel. Přesto většina lidí si pro jistotu uzavře cestovní pojištění pro případ, že by se zrovna jim něco mohlo stát. Přijde vás na pár stovek korun, ušetřit vám však může statisíce.

Například podle údajů Slavia pojišťovny vyhledá v zahraničí lékařské ošetření zhruba každý desátý klient, který si u ní během letních měsíců cestovní pojištění sjednal. Ve většině případů se jedná o méně závažná ošetření, ale pravidelně dochází i k případům, kdy by klient bez uzavřeného pojištění na úhradu léčebných výloh vydal stovky tisíc korun.

Náklady na ošetření rostou

Na škodní události v zahraničí má v poslední době vliv i změna preferencí cílových destinací Čechů. Vzhledem k bezpečnostní situaci v loňském roce mnozí lidé přehodnotili své plány, s cestou do zahraničí vyčkávali a následně volili častěji než v předchozích letech vzdálenější exotické destinace. Kvůli těmto cestám výrazně stouply náklady na ošetření.

Přibývá vážných úrazů v exotických destinacích

Zvyšující se obliba cest do exotických destinací se výrazně odrazila i ve statistikách plnění za lékařská ošetření v rámci cestovního pojištění.

Evidujeme případ turisty, který na Srí Lance dostal infarkt a musel podstoupit operaci srdce se zavedením bypassu. Výdaje za léčebné výlohy se v tomto případě vyšplhaly přes 300 tisíc korun. Řešili jsme také úhradu ošetření klienta, který v Peru potřeboval lékařskou pomoc, protože onemocněl výškovou nemocí. Cena za ošetření se pohybovala kolem 275 tisíc korun,“ uvedla Vanda Kýpeť ze Slavia pojišťovny.

Jak postupovat, pokud v zahraničí potřebujete lékařskou pomoc a máte sjednané cestovní pojištění:

  • V případě úrazu nebo nemoci v zahraničí co nejdříve kontaktujte asistenční službu, která je v českém jazyce k dispozici 24 hodin denně.
  • Operátor asistenční služby vám vyhledá nejbližší vhodné zdravotnické zařízení.
  • Při závažnějších zdravotních komplikacích v rámci zemí EU volejte linku 112, asistenční služba vám případně pomůže s tlumočením.
  • Pojišťovna poskytne garanci platby, takže s největší pravděpodobností nebudete muset za zdravotnické ošetření nic doplácet.
  • Asistenční služba zprostředkuje konzultaci s českým lékařem, dohled nad způsobem léčby a bude také v kontaktu s vašimi nejbližšími.
  • Pojišťovna v případě potřeby zorganizuje váš návrat do ČR (převoz sanitkou, vrtulníkem).
  • Pokud bude třeba uhradit některé poplatky v hotovosti, pečlivě si uschovejte všechny doklady a lékařské zprávy.
  • Po návratu do ČR kontaktujte vaši pojišťovnu, která vám uhradí nezbytné výlohy spojené s úrazem či nemocí.

Zdroj: Slavia pojišťovna

  •