6. měsíc těhotenství - plod

6. měsíc těhotenství - plod - obrázek
6. měsíc těhotenství - plod - obrázek

Plod je cca 30 cm dlouhý a váží zhruba 600 g. Svalové buňky srdce již mají definitivní uspořádání.

Povrch obou mozkových polokoulí je zatím téměř hladký. Probíhá výstavba sliznice v dýchacích cestách, kolem dýchacích cest vzniká nakupení buněk, které budou mít význam pro imunitu dítěte. Začíná se objevovat rytmické dýchání plodu. Dokončuje se tvorba močové trubice u dívek. Vaječníky začínají mít konečnou stavbu a do tvářejí se i varlata.

Začíná se rozdělovat sliznice v hrdle a těle dělohy. Je dokončeno vytvoření pochvy. Plod se stále hodně pohybuje; vykoná 20 až 60 pohybů za půl hodiny, jejich množství se během dne mění. Už v této době má fáze bdění a spánku a začíná reagovat na zvuky zvenčí. Jeho obličej se zvýrazňuje: obočí je viditelné, nos se rýsuje jasněji, uši jsou větší, vytváří se krk. Začíná se objevovat sací reflex, dítě si často cucá paleček a někdy mívá škytavku.

 

Obrázky pocházejí z prostorové rekonstrukce vytvořené ultrazvukovým přístrojem (3D/4D ultrazvuk). Na první pohled velmi efektní obrázky nemají hlubší význam pro přesnou diagnostiku zdraví plodu. Chybí možnost vyšetření detailů v těle dítěte. Proto většina renomovaných lékařů provádějících ultrazvukové vyšetření dává přednost "klasickému" zobrazení.

Prostorová rekonstrukce 1          Prostorová rekonstrukce 2

Prostorová rekonstrukce 3         Prostorová rekonstrukce 4

 

Autor: doc. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítětiGalén, Praha 2015