7. měsíc těhotenství - žena

7. měsíc těhotenství - žena - obrázek
7. měsíc těhotenství - žena - obrázek

Začínáte se asi cítit příliš těžká, neohrabaná a brzy a snadno se unavíte. Vaše srdce bije rychleji, krev ve vašem těle obíhá rychleji, orgány pracují »naplno«, to všechno je v pořádku.

Změny v těle těhotné ženy

7. měsíc

 

Možná máte potíže s pálením žáhy či trávením. Jedná se však o běžné průvodní jevy těhotenství. Vydatně odpočívejte. Spěte ve dne i v noci. Po příchodu z vycházky odpočívejte s podloženýma nohama. 

Jezte podle svého režimu. Váš organismus i organismus vašeho děťátka potřebuje železo na tvorbu krve, která přenáší životodárný kyslík. Snažte se proto jíst potraviny obsahující železo. Pozor, železo v tabletové formě může zvyšovat zácpu. Odpočívejte tak často, jak můžete.

 

 

Drobné obtíže

Pálení žáhy
V žaludku se tvoří kyselé žaludeční šťávy, které v těhotenství snadno stoupají
do jícnu. Těhotenské hormony uvolňují svalstvo žaludku nebo problém vzniká tlakem rostoucí dělohy. Nastává tzv. pálení žáhy a říhání.

Co doporučí lékař…
→ některé tablety, které zmírňují kyselost žaludečních šťáv a přitom neškodí plodu.

Jak si mohu pomoci sama…
→ vyhýbejte se omáčkám, syrové zelenině, koření, nápojům syceným CO2, tučným pečením, kávě. Dávejte si v noci víc pod hlavu.

Anémie
Anémie neboli chudokrevnost je stav, kdy je snížen počet červených krvinek.
Červené krvinky obsahují hemoglobin, což je hlavní nosič kyslíku. Vzniká únava,
snadno se zadýcháte, jste bledá, máte nedostatek železa a kyseliny listové.

Co doporučí lékař…
→ provede odběr krve na rozbor, často musí i opakovaně, aby zjistil, zda se skutečně jedná o anémii. Pokud ano, předepíše železo a kyselinu listovou.

Jak si mohu pomoci sama…
→ jezte řeřichu, špenát, čočku, fazolky, luštěniny, žloutky, játra, čokoládu, melouny, sýry, avokáda, papriky a drůbeží játra, v nichž je železo anebo kyselina listová v přirozené formě.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítětiGalén, Praha 2015