Alkohol ohrožuje nenarozené děti; mnohé těhotné ho přesto pijí

V České republice pije alkoholické nápoje před otěhotněním 75 procent žen. Z nich třetina pokračuje v pití během prvních tří měsíců těhotenství a dalších 16 procent i mezi třetím až šestým měsícem.

ČTK to řekl Karel Nešpor ze společnosti návykových nemocí. Připomněl, že ani malé množství alkoholu není bezpečné. Alkohol, který žena vypije v těhotenství, podle něj zvyšuje riziko vrozených vad, poruch chování a sníženého intelektu. Dosud nenarozené děti alkohol ohrožuje už v prvních týdnech jejich nitroděložního vývoje.

Podle Ladislava Csémyho z Psychiatrického centra pije alkohol denně nebo až čtyřikrát týdně téměř osm procent českých žen ve věku 18 až 40 let. Jedenkrát až dvakrát týdně ho konzumuje 23 procent žen této věkové kategorie. V posledním roce nepilo alkohol 17 procent žen ve věku, kdy by se mohly stát matkami.

Hlavní lékař USA vydal nedávno doporučení, v němž uvedl, že těhotné ženy by se měly alkoholu zcela vyhýbat, aby předešly poruchám, které sahají od mírných poruch učení a menších tělesných vad až k plně rozvinutému fetálnímu alkoholovému syndromu. Ten se projevuje nižším intelektem, poruchami růstu, abnormalitami v oblasti obličeje, postižením centrálního nervového systému a poruchami chování. Výskyt fetálního syndromu se v USA odhaduje na 50 až 200 případů na 100.000 narozených. Diagnostika je nejsnazší mezi třetím až 12. rokem, nikoliv už při narození dítěte.

Podle Nešpora je pravděpodobné, že v ČR je situace ještě horší, protože v USA se vypije zhruba o čtvrtinu alkoholu méně než v Česku, kde v průměru na každého člověka připadá deset litrů stoprocentního alkoholu.

V USA přibližně desetina těhotných žen pokračuje v pití alkoholu. Spotřeba alkoholu na jednoho obyvatele v České republice je podstatně vyšší než v USA a větší jsou i škody, které zde alkohol působí.

 

zdroj:  ČTK, Prameny zdraví

Témata: