ARCHIV BUNĚK 106.

__ADV__Kmenové buňky mohou pomoci v léčbě poranění kloubů

Science Daily — Jak ví každý, kdo někdy utrpěl úraz kolene nebo lokte, hojení těchto zranění může být zdlouhavé a bolestivé. Chrupavčité tkáně se hojí neobyčejně pomalu a chybějící nebo poškozená tkáň je dosud často nenahraditelná. Výzkumníci z University of Guelph doufají, že potřebnou náhradu tkání dokáží získat z kmenových buněk.

Profesor biomedicíny Dean Betts a doktorand Thomas Koch doufají, že budou moci použít kmenových buněk k lepšímu hojení chrupavek po úrazech kloubů. Pracují s koňmi, u nichž jsou poranění kloubů častá a zároveň nákladná, a tvrdí, že jejich výzkum by mohl být vzorem pro léčbu po úrazech kloubů u lidí.

“Kůň má podobné klouby jako člověk, především co se týče jejich síly a bezděčných poranění při sportu, takže je možné, že výsledky výzkumu budou přenositelné,” tvrdí Koch.

Převážná část výzkumů, které tým provádí, se zaměřuje na zdokonalení techniky oddělení, růstu a diferenciace dospělých kmenových buněk. Jako zdroj kmenových buněk používají krev z pupeční šňůry koní. Odběr pupečníkové krve při porodu hříběte je poměrně snadný, protože u většiny těchto porodů je člověk přítomen.

Získávání vzorků krve z pupeční šňůry je neinvazivní a mnohem snazší než získávání kmenových buněk z embryí. Podle Kocha je doloženo, že kmenové buňky z pupečníkové krve jsou “mladší” než kmenové buňky z kostní dřeně, což znamená, že jsou schopny většího dělení a dokáží vytvářet rozmanitější druhy buněk. U těchto mladších kmenových buněk je též možná menší pravděpodobnost odmítnutí při pokusu o léčbu chrupavčité tkáně v jiném organismu.

Protože neexistují žádné jiné studie o izolování kmenových buněk z koňské pupečníkové krve, Betts a Koch chtějí získat co možná nejvíce informací. Zatím provedli úspěšnou diferenciaci kmenových buněk z pupečníkové krve do tří různých druhů buněk včetně chondrocytů – stavebních kamenů chrupavky.

Podle Bettse se trojrozměrná struktura chrupavky a její uchycení ke kostnímu podkladu obtížně reprodukuje. I přesto má použití osteochondrálních štěpů, tj. kousků kostní a chrupavkové tkáně transplantovaných do místa poranění, slibné výsledky. Betts doufá, že další výzkum odhalí více způsobů rekonstrukce chrupavkové tkáně buď v místě poranění nebo jako štěp, který půjde chirurgicky implantovat.Více informací o kmenových buňkách naleznete na www.archivbunek.cz.

Témata: