ARCHIV BUNĚK 48.

__ADV__Britští lékaři léčili své pacienty s těžkými nemocemi jater kmenovými buňkami původem z kostní dřeně, které získali z krevního oběhu.

Je obecně známo, že pro játra znamenají největší nebezpečí alkohol, tuky a infekční zánět jater. Nadměrná spotřeba alkoholu, přemíra tuků ve stravě a "nepřiměřené" užívání léků mají za následek vznik poruch ve funkci jater. U nejtěžších případů nemoci jater může pomoci pouze jejich transplantace. Všeobecně se ví, že největší problém při transplantaci jater tkví v tom, že je k dispozici pouze nízký počet vhodných jater k transplantaci. Stav čekajících pacientů se zhoršuje, důsledkem metastáz nemocný umírá dříve, než se mu dalo pomoci. Pomocí nové metody britští lékaři provedli úspěšnou transplantaci kmenových buněk u pacientů trpících těžkými jaterními nemocemi.

Skupina lékařů provádějící transplantaci s tímto postupem chce prokázat, že díky transplantaci kmenových buněk se játra dokážou regenerovat, což znamená velký pokrok v léčení nemocí jater. O

tomto novém postupu – transplantaci kmenových buněk – a výsledcích informoval Dr. Nagy Habib, vedoucí londýnské lékařské skupiny, na jedné ze svých odborných přednášek. V londýnské nemocnici provedli transplantaci kmenových buněk u pěti pacientů. U pacientů byla provedena speciální příprava, při které se z kostní dřeně do krve dostaly kmenové buňky vhodné k transplantaci. Po dosažení odpovídající koncentrace, se z krve odfiltrovaly kmenové buňky, které byly dopraveny do artérie vedoucí do jater.  Podle průběžných kontrol po transplantaci jsou výsledky povzbudivé. Stav se u 3 pacientů z pěti zlepšil, zatímco u ostatních se stav nezhoršil. Skupina lékařů v blízké budoucnosti plánuje léčení dalších pacientů touto novou metodou. Přirozeně vedoucí výzkumu Dr. Habib prohlásil, že na potvrzení výsledků a pro rozšíření tohoto postupu do praxe jsou nutná další šetření a úspěšné transplantace.

 

zdroj: ARCHIV BUNĚK