AVENT

Kojení – je možné se připravit?


Příprava na kojení

Kde a jak maminka kojí miminko se odráží na tom, jak příjemné to pro oba je. Následující kroky by mamince mohli pomoci  ustálit fáze kojení:


Nebojte se požádat o pomoc – Pokud je to možné, je dobré získat partnera, maminku nebo přítelkyni, aby pomohli s nákupy a domácími pracemi v prvních několika týdnech, dokud se kojení nestabilizuje.

Relaxujte – je důležité vybrat si své oblíbené místo – křeslo, gauč, postel nebo kdekoliv, kde se cítíte co nejvíc pohodlně. Jestli vám to pomůže odpočívat, ztlumte světlo, pusťte si tichou uklidňující hudbu.

Buďte připravená – Abyste omezila přerušování kojení, připravte si na dosah následující potřeby: plenku pro miminko na odříhnutí, teplé obklady, které pomohou, aby mléko lépe teklo, něco k jídlu a pití, pár polštářů na oporu zad a rukou a stoličku pod nohy. Vypněte telefon, abyste předešla rušivým momentům.

Jezte zdravě – Kojící ženy mohou pociťovat častěji žízeň. Voda je nejlepší tekutina pro vaše miminko, ale polévka, ovoce, zelenina nebo džusy obsahují vodu také. Vyvarujte se kouření a drog, zkuste eliminovat přísun alkoholu a kofeinu. Pokud máte nějaké pochybnosti, kontaktujte svého lékaře, porodní asistentku nebo laktační poradkyni.

Užívejte si tyto chvíle – Prožíváte jedinečné okamžiky, kdy se můžete vzájemně těšit ze své přítomnosti. Mluvení na miminko, zpívání, jemné doteky a hlazení jsou překrásné způsoby, jak ukázat miminku, jak moc je milujete a jak je úžasné.

Délka kojení – Délka i frekvence kojení se mohou lišit. Nejlépe je kojit podle potřeby dítěte. Pokud kojení trvá déle než 45 minut, je třeba zkontrolovat techniku kojení. Miminko, které aktivně nesaje, nemusí dostávat dostatek mléka. Můžete ho pokaždé jemně vzbudit dotyky nebo změnou polohy těla nebo prsu. Po několika krmeních při používání těchto technik, začne obvykle miminko sát aktivněji.


Co se děje při kojení?

Během těhotenství jsou prsy stále větší a těžší. Dvorec je tmavší a větší. Hormony, které se během těhotenství tvoří, stimulují vývoj mléčných žláz, mlékovodů a alveolů. V druhé polovině těhotenství se tvoří hormon prolaktin, který produkuje mateřské mléko.

Mateřské mléko se začne tvořit, jakmile děťátko začne sát z prsu. Proto je důležité přiložit je k prsu co nejdříve po porodu a začít s kojením. V prvních několika dnech se tvoří mlezivo – hustá nažloutlá tekutina. Je velmi bohaté na bílkoviny a obranné látky a ačkoliv není produkováno ve velkém množství, je velmi zdravé a nepostradatelné. Chrání miminko proti infekcím.

V prvních dnech je dobré miminko přikládat k prsům co nejčastěji. Čím častěji maminka kojí, tím rychleji se vytváří mléko. Toto obvykle probíhá během prvních tří dnů. V dalších dnech již maminka kojí podle potřeby dítěte. Mléko může začít prosakovat, při kojení maminka může pociťovat slabé stahy v děloze.


O polohách miminka či maminky při kojení si můžete přečíst zase za týden.  O katalog produktů Philips AVENT si můžete také napsat na [email protected] . Spolu s katalogem získáte malý dárek.

 

Hodně zdraví přeje Eva Čejková