Bezpečnostní pásy v autě těhotným neublíží, opak ano

Mezi těhotnými ženami v Česku převládají podle odborníků stále předsudky k používání bezpečnostních pásů v autech. Ženy se domnívají, že pásy mohou při prudkém zabrzdění automobilu ohrozit jejich plod, opak je však pravdou, řekl Jiří Kepák z brněnské Úrazové nemocnice. Nepřipoutané ženy totiž vystavují při nehodě své nenarozené dítě třikrát vyššímu riziku poškození než ženy s bezpečnostními pásy.
"Jezdím pomalu a na krátké vzdálenosti, bojím se pásy používat z obavy o zdraví plodu, v případě nehody zůstanu připásána a zaklíněna v autě," citoval Kepák nejčastější důvody žen, proč pásy nepoužívají. "Přitom nejvíce nehod se stává v krátké vzdálenosti od domova a při malé rychlosti," varuje lékař.
Přesná statistická čísla četnosti zranění těhotných při autohaváriích neexistují, ne všechna těhotenství v ranném stádiu se totiž podaří odhalit, uvedl lékař. Nicméně 70 procent všech těžkých úrazů v době těhotenství má podle něj souvislost s dopravními nehodami.
Přímým poraněním je ohrožena zvětšená děloha i samotný plod; nastávající matky často umírají na poranění hlavy. Všechna zranění jsou spojena s prudkým nárazem. "Dokonce i jen zdánlivý náraz může způsobit odloučení placenty, což může mít pro dítě i matku ty nejhorší následky," míní lékař.
Účinky nárazu mírní právě bezpečnostní pásy.


Poutání těhotných žen však má svá specifika  • Upnutí musí být pohodlné, pás nesmí sklouzávat z ramena
  • Spodní pás musí být umístěn co nejníže, tedy pod dělohou
  • Ramenní pás by měl vést pohodlně mezi prsy ženy, nad vrcholem těhotné dělohy

Při jízdě vozem je podle Kepáka nutné, aby byly připoutány jak těhotné řidičky, tak těhotné spolucestující na zadních sedadlech.
I když jsou zásady správného připoutání nastávajících maminek jednoduché, ženy je většinou vůbec neznají, uvedl lékař. Správné užívání bezpečnostních pásů by měl nastávajícím matkám vysvětlit lékař už při vystavování těhotenské průkazky. Ze své praxe však ví, že se tak někdy neděje.
Kepák se proto před časem chopil sám iniciativy a nechal vyrobit instruktážní samolepku s obrázkem a krátkým textem vysvětlujícím zásady používání bezpečnostních pásů těhotnými. Samolepka, schválená Českou gynekologickou a porodnickou společností, je určena k nalepení do těhotenského průkazu. Nálepky zdarma obdržíte v ambulanci pro těhotné v porodnici "U sv. Apolináře".


zdroj: ČTK