Chcete ochránit své dítě před rotaviry? Přemýšlejte o očkování!

Chcete ochránit své dítě před rotaviry? Přemýšlejte o očkování! - obrázek
Chcete ochránit své dítě před rotaviry? Přemýšlejte o očkování! - obrázek

 Rotavirová gastroenteritida. Tak se nazývá vysoce nakažlivé onemocnění, které se může projevit silnými průjmy, častým zvracením, někdy i horečkou. Nejvíce ohroženy jsou děti do dvou let věku, kdy těžký průběh rotavirové gastroenteritidy může vést k rychlé dehydrataci (odvodnění) a někdy až hospitalizaci. Rodiče mohou dítě účinně ochránit očkováním proti rotavirům 

 Rotavirům se prakticky nelze vyhnout. Přenáší se buď přímým kontaktem z nemocného člověka na zdravého, nebo přes kontaminované předměty - nejčastěji jsou to hračky, ale mohou to být například i přebalovací pulty na veřejných místech. Rotaviry jsou totiž velmi odolné, dokonce ani některé čistící prostředky je nedokáží zničit.  

Koho rotaviry nejčastěji postihují a co mohou způsobit?
Onemocnění způsobené rotaviry nejvíce postihuje děti od šesti měsíců do dvou let. U dětí do pěti let je také právě rotavirová gastroenteritida nejčastějším důvodem hospitalizace pro infekční průjem. Rotaviry se do těla dostávají prostřednictvím zažívacího traktu, inkubační doba je 1–3 dny. Virus při průchodu zažívacím traktem odchází z těla ven - děti mohou trpět těžkým průjmem, opakovaným zvracením a horečkou. 
Ze statistik vyplývá, že až 95 % dětí prodělá rotavirovou gastroenteritidu před svými pátými narozeninami. Včasné očkování je účinnou prevencí těžkého průběhu rotavirové gastroenteritidy a  hospitalizací způsobených rotavirovou gastroenteritidou. V průběhu roku 2010 bylo naočkováno 8 % kojenců (v roce 2009 to bylo mezi 1-2%). I přes toto meziroční  navýšení za ostatními zeměmi střední Evropy stále zaostáváme. 

Nejlepší ochranou je prevence
Rotavirové onemocnění představuje zbytečné trápení nejen pro dítě, ale i celou rodinu. Účinnou ochranou proti těžkému průběhu rotavirové gastroenteritidy a hospitalizacím dítěte může být, kromě zvýšených hygienických opatření jako je mytí rukou nebo pravidelná dezinfekce hraček, rovněž očkování.  

Vakcína Rotarix se  podává ve dvou dávkách přímo do úst, tedy bez nutnosti vpichu, což je pro děti šetrné. Očkování lze provést od 6. týdne věku dítěte a je důležité, aby druhá dávka byla podána před ukončeným 24. týdnem.Cílem akce Všeobecné zdravotní pojišťovny, která trvá od 18. dubna do 31. prosince 2011, je zlepšení prevence proti rotavirové gastroenteritidě a edukace rodičů o možnostech očkování. V České republice je proočkovanost jedna z nejnižších ve střední Evropě - pouhých 7 %. Akce VZP umožní rodičům ušetřit na očkování svých dětí proti rotavirům až 1400 Kč. Rodič či zákonný zástupce si vyzvedne voucher  na rodné číslo dítěte na jakékoliv pobočce VZP. U lékaře či v lékárně zaplatí za kompletní očkovací schéma maximálně 3 000 Kč (cena bez aplikačních poplatků) a na jakékoli pobočce VZP dostanou oproti  voucheru (potvrzeném lékařem či lékárníkem)  ještě 500 Kč zpět. 
O očkování proti rotavirům se mohou rodiče informovat u praktického lékaře pro děti a dorost. Podrobnější informace o onemocnění a projektu VZP jsou k dispozici na internetových stránkách www.vzp.cz/rotaviry 

Více informací se dozvíte na stránkách www.vakciny.cz nebo www.rotarix.cz.
Vakcína RotarixTM je léčivý přípravek dostupný pouze na lékařský předpis. 

Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci.

 

Reklama na léčivý přípravek.                                                  CZ/ROT/0016/11