Dlouhodobé užívání léků proti bolesti

Léky proti bolesti mohou při dlouhodobém užívání poškodit tenké střevo u více než 70 procent pacientů. Výsledky dlouhodobé studie zveřejnili američtí vědci. O podobných zkušenostech hovoří i čeští lékaři, přesná čísla o počtu pacientů však nemají.


Tým doktora Davida Grahama z Houstonu sledoval skupinu 21 pacientů, kteří užívali nějaký lék ze skupiny nesteroidních antirevmatik (zkráceně NSAIDS), do níž patří i ibuprofen.
Srovnávací skupinu tvořilo 20 pacientů, kteří užívali acetaminofen (Paracetamol), tedy jiný lék proti bolesti, nebo nic.
U první skupiny vyšlo najevo, že 71 procent pacientů má poškozené tenké střevo, zatímco ve srovnávací skupině to bylo 20 procent."Vědělo se, že NSAIDS mohou způsobovat vážné komplikace v oblasti žaludku, avšak zjištěný rozsah účinku na tenké střevo dosud znám nebyl," uvedl Grahamův tým v nejnovějším vydání odborného časopisu Clinical Gastroenterology and Hepatology
Už předchozí americké studie dospěly k závěru, že ještě pokročilejší přípravky pro léčbu artritidy a úlevu od bolesti, jimž se říká COX-2 inhibitory, mohou zvyšovat riziko úmrtí v důsledku poškození srdce.
Dosavadní nedostatek informací o vlivu těchto léků na tenké střevo vysvětluje přední český gastroenterolog Milan Lukáš z pražské Všeobecné fakultní nemocnice tím, že tenké střevo je špatně přístupné vyšetření.
"Máme několik pacientů, které po NSAIDS postihlo proděravění tenkého střeva, zúžení nebo vředy. Jak moc častá je to v populaci komplikace, ale těžko říci," řekl Lukáš.Pacientům se totiž obvykle specializované vyšetření tenkého střeva nedělá. Na poškození střevního traktu se usuzuje z příznaků, jako je například chudokrevnost; obvykle se dělá jen vyšetření tlustého střeva a žaludku.
Bolesti, které jsou spojeny s artritidou, tedy se zánětlivým onemocněním kloubů, nelze vyléčit. Je však možno je účinně mírnit řadou léků. K nim patří přípravky ze skupiny NSAIDS, například ibuprofen nebo aspirin, dále to je acetaminofen či novější přípravky COX-2 inhibitory.


 


 


 


zdroj: ČTK, MF DNES, Clinical Gastroenterology and Hepatology