Dnes má svátek Lumír

Dnes má svátek Lumír - obrázek
Dnes má svátek Lumír - obrázek

Svátek má Lumír

České jméno, známé z 19. století z rukopisu Královédvorského. Jméno lze považovat za zkráceninu jména Lubomír, to je "mírumilovný". Jméno slovanského původu

V jiném kalendáři má dnes svátek Gabriel, kterého si připomíná církevní kalendář již 27. února.

V církevním kalendáři slaví dnes Roman a Lupicius. Oba dva byli opaty a narodili se ve 4. století ve Francii. Založili spolu klášter Condat v Burgundsku. Napřed byl opatem Roman a po jeho smrti, kolem roku 463/464, převzal vedení opatství Lupicius. Ten zemřel kolem roku 480. Romanovy ostatky jsou dodnes uloženy ve farním kostele v St-Romain-de-Roche. Oba světci jsou znázorňováni na mnoha obrazech, Roman jako mnich se zvonečkem, košíkem chleba a s řetězem kolem těla, Lupicius je představován jako opat.

Dnes je také připomínán kněz a řeholník Daniel Brottier. Narodil se 7. září roku 1876 ve Ferté-Saint-Cyr (Francie). Ve věku 26 let odešel Brottier jako misionář do Senegalu, kde se v Dakaru obětavě staral o mládež. Pro těžké onemocnění se vrátil v roce 1911 do Francie, ale na svou misi nezapomněl. Od roku 1923 až do své smrti (zemřel 28. února 1936 v Auteuil, Francie) se věnoval dílu sirotčinců z Auteuil, které dosáhlo za jeho vedení mimořádného rozmachu. Do dnešního dne pečují jeho následovníci o tisíce mladistvých z celého světa, a tak tato pomocná akce Daniela Brottiera stále vzkvétá. Papež Jan Pavel II. ocenil život tohoto kněze jeho blahořečením dne 25. listopadu 1984.

 

"NÁRODY JSOU SI MNOHEM BLIŽŠÍ NEŽ JEJICH VLÁDY." 

(F. Vymazal)

Zdroj:www.libri.cz

Témata: