Dobrý start do života

Dobrý start do života - obrázek
Dobrý start do života - obrázek

Kampaň Dobrý start do života: šance na život pro 2,6 milionu dětí

Na celém světě zemře každý den 7 000 novorozenců. Celý 1 milion miminek se nedožije ani druhého dne svého života. To, co by mělo být oslavou života, je tou největší tragédií. Přitom rozdíl mezi životem a smrtí můžou mnohdy znamenat jen dvě ruce – nejdřív ruce školené porodní asistentky a pak ruce maminky.

Odpovídající zdravotní péče by měla být samozřejmostí pro všechny těhotné ženy – od odborných konzultací po prohlídky a osvětu v oblasti kojení a péče o novorozence. Až příliš mnoho dětí však přichází na svět bez jakékoli pomoci a až příliš mnoho jich umírá v prvním měsíci svého života.

Cílem nejnovější kampaně českého UNICEF Dobrý start do života je zabránit zbytečným úmrtím nejmenších dětí. Výtěžek kampaně, jejíž patronkou se stala vyslankyně dobré vůle UNICEF, herečka Jitka Čvančarová, poputuje na vybavení novorozeneckých oddělení nemocnic v nejchudších zemích světa. Cílem je získat částku 918 000 Kč, která zajistí dobrý start do života pro tisíc dětí. Partnerem kampaně je
Česká společnost porodních asistentek.

V České republice je péče o matku a dítě na velmi dobré úrovni. Pohybujeme se na předních pozicích s nejnižší novorozeneckou úmrtností. Ta je tvořena zejména úmrtími dětí, které se narodily předčasně, tedy mezi 24. až 36. týdnem těhotenství. Těchto porodů je kolem 8 % z celkových zhruba 110 tisíc za rok. U standardního průběhu těhotenství a následně porodu je zdravotnický personál schopen většinu komplikací rychle diagnostikovat a následně vyřešit ku prospěchu matky i dítěte,“ vysvětluje Petra Pařízková, místopředsedkyně České společnosti porodních asistentek, která se stala partnerem kampaně Dobrý start do života.

Rychlá fakta

 • Až 46 % úmrtí nejmenších dětí nastává právě při porodu nebo bezprostředně po něm.
 • Každý rok nedostane šanci na život 2,6 milionů dětí, z toho 1 milion zemře hned první den a další milion v prvních šesti dnech.
 • Novorozenci umírají především na komplikace spojené s předčasným porodem (tak se na světě rodí až 15 milionů dětí každý rok), kvůli udušení nebo na infekce, meningitidu a zápal plic.
 • Počet úmrtí dětí pod pět let věku se daří dlouhodobě snižovat (mezi lety 1990 a 2016 klesl o 62 %), ale novorozenecká úmrtnost klesá pomaleji (pokles o 49 %).
 • Děti narozené ve vyspělých zemích mají 50krát vyšší naději, že ve zdraví přežijí prvních 30 dnů po porodu, než děti, které přijdou na svět v nejchudších oblastech světa.
 • Lepší porodní péče v nejchudších zemích světa by ročně zachránila životy 3 milionů novorozenců a jejich matek.
 • Přítomnost vyškoleného zdravotníka při porodu snižuje riziko komplikací až o 20 %.

Právě proto český UNICEF spouští v 27. dubna novou kampaň zaměřenou na pomoc 7 000 nejmenších dětí, které každý den umírají zbytečně.

Nejlepší a nejhorší místa pro narození

Kromě úrovně zdravotní péče jsou pro přežití dětí důležité také i další faktory: kdo jsou jeho rodiče a v jakých podmínkách žijí. A protože ani rodič, ani dítě, si nemůže vybrat, zda se chce nebo nechce narodit v jedné z nejchudších zemí světa, je nezbytně nutné pomoci: 8 z 10 zemí, kde je situace nejhorší, leží v subsaharské Africe, zbylé dvě v jižní Asii.

Deset zemí s nejvyšší novorozeneckou úmrtností

(řazeno od nejhorší)

  Počet úmrtí na 1 000 živě narozených dětí
Pákistán 45,6
Středoafrická republika 42,3
Afghánistán 40,0
Somálsko 38,8
Lesotho 38,5
Guinea-Bissau 38,2
Jižní Súdán 37,9
Pobřeží slonoviny 36,6
Mali 35,7
Čad 35,1

 

Země s nejnižší novorozeneckou úmrtností (řazeno od nejlepší)

  Počet úmrtí na 1 000 živě narozených dětí 
Japonsko 0,9
Island 1,0
Singapur 1,1
Finsko 1,2
Estonsko 1,3
Slovinsko 1,3
Kypr 1,4
Bělorusko 1,5
Jižní Korea 1,5
Norsko 1,5
Lucembursko 1,5
Švédsko 1,6
Česko 1,6
Pozn.: Uvedená data jsou k roku 2016, zdroj dat – publikace UNICEF Every Child Alive

Klíčem k záchraně dětí, které umírají zbytečně, je dostatek zdravotnických zařízení, odborného personálu a vybavení, které bude snadno dostupné co největšímu počtu obyvatel. Přitom například v Somálsku připadá jeden lékař či sestra na 10 tisíc lidí, ve Středoafrické republice jsou to tři doktoři. Navíc miliony matek v těchto zemích i jinde jsou v těhotenství podvyživené a jejich děti mají velmi nízkou porodní váhu.  Více než 20 procent dětí umírá právě na to, že se kvůli podvýživě matky nemohly dostatečně vyvinout.

Například v Bhútánu, do kterého poputuje část výtěžku kampaně Dobrý start do života, se velká část dětí rodí předčasně a kvůli odlehlosti některých regionů se počet zemřelých miminek dá jen odhadovat. Ve Rwandě je situace podobná: až 38 % dětí se rodí nedonošených, některé váží méně než kilogram. Důvodem jsou infekce, hornatý terén i to, že ženy až do poslední chvíle pracují na poli. Například nemocnice v Ruhengeri pečuje o 700 tisíc lidí z celého okresu a každý den se v ní narodí asi 20 dětí. Nemocnice soustředí jen komplikované případy, proto je až 40 % porodů vedeno císařským řezem. U něj jsou obzvláště důležité hygienické podmínky na sále, a vyškolený personál.

Cíl nové kampaně UNICEF je tedy jednoduchý: zvýšit počet pracovníků nemocnic a zdravotnických center a zlepšit péči, kterou mohou matkám věnovat. Kromě vyškoleného personálu je také nezbytné základní vybavení: bezpečný zdroj čisté vody a mýdlo (35 procent nemocnic v 54 zemích nemá zdroj pitné vody ani mýdlo na umytí rukou), generátor elektřiny, jednoduché porodnické a diagnostické nástroje a tišící léky pro matku. Kampaň cílí také na osvětu zaměřenou na správnou péči o děti. I pomoc řádově v korunách může přispět k tomu, že matky a děti v nejchudších zemích prožijí první chvilky po porodu v bezpečí – třeba jen obyčejná deka nebo kus čistého látky na zabalení miminka na mnoha místech na světě v porodnicích jednoduše chybí.

Nejdůležitější věci pro dobrý start do života

 • 3 dávky očkovací látky proti neonatálnímu tetanu pro těhotnou ženu, včetně jehly a boxu pro bezpečnou likvidaci biologického materiálu – 13 Kč
 • Sterilní souprava porodní asistentky pro jeden bezpečný porod – 110 Kč
 • Páska pro identifikaci novorozence – 2 Kč
 • Kostka mýdla – 3,30 Kč
 • Hřejivá deka – 156 Kč
 • Registrace při narození jednoho dítěte, včetně zkráceného rodného listu – 25 Kč
 • Základní antibiotika vhodná pro novorozence –  8,30 Kč
 • Proočkování jednoho dítěte (kompletní očkovací dávky proti tuberkulóze, černému kašli, spalničkám, tetanu, dětské obrně a záškrtu, jednorázové jehly, chladicí box) – 600 Kč

Vše potřebné pro dobrý start do života pro jedno dítě vyjde na 918 Kč.
Cílem kampaně je tedy získat částku 918 000 Kč, která zajistí pomoc pro 1 000 dětí.

Pokud souhlasíte s tím, že žádné novorozené dítě by nemělo umřít zbytečně, zapojte se do kampaně i vy!

 • Prostřednictvím speciálního webu dobrystartdozivota.cz
 • Jednorázovým darem prostřednictvím tohoto formuláře 
 • Nákupem výbavy pro porodní asistentku nebo jiného Dárku pro život
  v našem e-shopu
 • Podpisem pod tuto petici za snížení novorozenecké úmrtnosti, která bude předložena ministrům zdravotnictví na Světové zdravotnické konferenci pořádané 21. až 26. května v Ženevě