Jak ochránit své děti před pneumokokem?

Jak ochránit své děti před pneumokokem? - obrázek
Jak ochránit své děti před pneumokokem? - obrázek

Pneumokok. Slovo skloňované ve všech pádech a vedle invazivních onemocnění spojované především s jednou z nejběžnějších dětských nemocí – zánětem středního ucha. Bakterie způsobující pneumokoková onemocnění se šíří kapénkovou infekcí, například při kašli a rýmě, ať už doma při kontaktu se sourozencem či v dětských kolektivech, jeslích nebo školkách. 


Pneumokok, odborně nazývaný Streptococcus pneumoniae, patří mezi bakterie, které vyvolávají široké spektrum onemocnění nejen u dětí, ale i u dospělých. Nejnebezpečnější jsou tzv. invazivní pneumokoková onemocnění, jako jsou závažné formy zápalu plic, pneumokoková meningitida a otrava krve. Existuje více než devadesát různých sérotypů pneumokoka, ale pouze jedenáct z nich je u dětí zodpovědných za převážnou většinu invazivních onemocnění.


Invazivní pneumokoková infekce byla v roce 2009 v České republice diagnostikována u přibližně dvaceti dětí do pěti let věku. Ve srovnání s předchozími lety počet těchto onemocnění u nejmenších dětí výrazně poklesl, a to i díky dostupnému očkování.


 Pozor na záněty středního ucha!


 Mnohem častěji než invazivní onemocnění však pneumokoky dětem způsobují obtíže v podobě mírnější formy infekce – především zánětu středního ucha. Zánět středního ucha může být způsoben virovou, nebo bakteriální infekcí. Pneumokok je zodpovědný za přibližně polovinu všech bakteriálních zánětů středouší. Odhaduje se, že většina dětí onemocní akutním zánětem středního ucha ještě před dosažením třetího roku života. Že se jedná o velmi časté onemocnění, potvrzuje i výsledek výzkumu provedeného v pěti zemích Evropské unie, který ukázal, že na každých 1000 dětí připadá ročně asi 268 návštěv u lékaře právě pro zánět středního ucha.


 OČKOVÁNÍ


Zánět středního ucha je nepříjemné a mnohdy velice bolestivé onemocnění a může vést až k prasknutí ušního bubínku. Léčba často vyžaduje propíchnutí ušního bubínku s cílem uvolnit nahromaděnou tekutinu a mnohdy se neobejde bez předepsání antibiotik.


 Jak můžete své děti chránit?


Jedním ze způsobů jak děti chránit, je očkování. Vakcinace proti pneumokokům totiž vedle ochrany před invazivními onemocněními pomáhá předcházet i zánětům středního ucha.


 Pneumokokové vakcíny jsou dětmi dobře snášeny a mohou se podávat současně s dalšími dětskými vakcínami, například s hexavakcínou či s vakcínou proti rotavirům. Vakcína Synflorix nabízí pokrytí hlavních invazivních sérotypů pneumokoka, kterými jsou děti v České republice ohroženy, a přitom také pomůže zabránit až 51,5% případů pneumokokových zánětů středního ucha. Protože je vakcína Synflorix  plně hrazena ze zdravotního pojištění, rodiče nemusí na vakcínu nic doplácet* a mohou tak za ušetřené peníze dopřát dítěti více ochrany také proti dalším infekčním onemocněním, např. proti rotavirové gastroenteritidě, která je nejčastější příčinou hospitalizací malých dětí s infekčními průjmy. V řadě evropských zemí, například v sousedním Rakousku, se již proti rotavirům očkují všichni kojenci v rámci plošného očkování (podobně jako se u nás plošně očkuje např. hexavakcínou).


 Vakcíny proti pneumokokům jsou obvykle podávány dětem ve věku od 3 měsíců a je-li očkování zahájeno do 5. měsíce, jsou částečně či plně hrazeny ze zdravotního pojištění. Protože výše zmíněná onemocnění nejvíce ohrožují děti mladší jednoho roku, je vhodné poradit se o očkování s dětským lékařem co nejdříve po porodu.


SYNFLORIX 


* Vakcína SynflorixTM je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis a je plně hrazen z veřejného zdravotního pojištění, je-li očkování zahájeno mezi třetím a pátým měsícem věku pojištěnce a pokud jsou 3 dávky vakcíny aplikovány do sedmého měsíce věku. Přečtěte si prosím pečlivě příbalovou informaci.


 


Reklama na humánní léčivý přípravek