Kojenci u nás umírají rekordně málo

V loňském roce zemřelo v České republice historicky nejméně kojenců.

Do jednoho roku po narození zemřelo loni v Česku 348 dětí z celkového počtu 102.211 živě narozených.

V prvním týdnu života zemřelo 116 miminek. Kojenecká úmrtnost se tak dostala na historické minimum 3,4 promile a Česká republika dosáhla v časné kojenecké úmrtnosti do sedmi dnů druhé nejnižší hodnoty v Evropě.

Lépe je na tom už jen Island. V celkové kojenecké úmrtnosti do jednoho roku života se ČR řadí po bok vyspělých zemí. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

V roce 2005 zemřeli zhruba tři novorozenci z tisíce narozených dětí. Na počátku 50. let to bylo 65 až 50 dětí, v první polovině 70. let se jejich počet pohyboval kolem deseti.

Více než v polovině případů smrti dětí v prvním roce života byly loni příčinami úmrtí některé stavy vzniklé v perinatálním období vývoje. To je období  od 28. týdne těhotenství do konce 7. dne života novorozence.

Téměř čtvrtina dětí podlehla vrozeným vadám a deformacím, nečastěji šlo o vrozené vady oběhové soustavy.

Roste počet dvojčat

Na poranění, otravy a jiné následky vnějších příčin zemřelo loni v Česku 23 dětí ve věku do jednoho roku.

V Česku se zvyšuje počet novorozenců s nízkou porodní hmotností, tedy dětí, které váží méně než 2500 gramů.

Tento ukazatel se sleduje od počátku 70. let, kdy takových dětí bylo mírně nad šest procent. Do počátku 90. let jejich podíl zvolna klesal, ale od poloviny 90. let se opět zvyšoval na loňských 6,7 procenta.

Tento jev má několik příčin. Roste počet dětí narozených po umělém oplodnění, zvyšuje se počet dvojčat a trojčat, zvyšuje se věk maminek a mimo jiné se rodí i více dětí národnostních menšin, například Vietnamců, kteří jsou drobnější.

Loni se na 100 dívek narodilo 105 chlapců. Největší podíl chlapečků (109) zaznamenali statistikové v Plzeňském kraji, naopak v Praze byl poměr obou pohlaví téměř vyrovnaný, protože na 100 děvčátek připadlo 101 kluků.

 

zdroj: ČTK

 

Témata: