Očkování proti rakovině bude drahé, ale velmi účinné

__ADV__Už příští rok by lékaři v Česku měli začít očkovat dívky proti rakovině děložního čípku. Vakcínu si však budou muset pacientky hradit samy - a čekají je nemalé výdaje. Jedna dávka bude stát mezi osmi až deseti tisíci korun.

Navíc aby byla prevence účinná, budou zapotřebí tři injekce.

"Plošné očkování se nechystá, analýzy zatím neukázaly, že by se to vyplatilo," říká předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

"Je to skvělá individuální investice. Svým pacientkám a jejich dcerám ji určitě doporučím," dodává gynekolog, který objevení vakcíny proti rakovině děložního čípku považuje za převratnou věc. Vakcinace zabrání 75 procentům úmrtí na tuto chorobu, napsal server BBC.

Problémem, na němž se odborníci neshodnou, je věk dívek, které by měly očkování absolvovat. Rakovinu způsobují papillomaviry šířící se pohlavním stykem. Očkování má tedy smysl pouze pro dívky, které ještě se sexuálním životem nezačaly.

Podle Vladimíra Vonky z Ústavu hematologie a krevní transfuze by se co nejdříve mělo začít s očkováním deseti- až dvanáctiletých dívek.

Ale to gynekologům přijde příliš brzy. "Na jednu stranu mi to přijde, jako bychom dávaly holčičkám zelenou k brzkému nechráněnému sexuálnímu životu. Přitom k tak časnému očkování není důvod - dívky začínají se sexem v průměru kolem šestnáctého roku," míní gynekolog Vít Unzeitig.

Vakcína navíc ženský organismus chrání jen omezenou dobu, a tak přijde gynekologům zbytečné posunovat fázi ochrany do věku, kdy ještě dívky sexuálně nežijí.

Rakovina děložního čípku každým rokem zabíjí kolem 450 českých žen, další stovky žen musí kvůli této nemoci na operaci.

V Česku přitom onemocní ročně rakovinou děložního čípku dvakrát více žen, než je průměr v Evropské unii. Čím to je? Odborníci se shodují, že české ženy chodí velmi málo na preventivní prohlídky, které mohou rakovinu v časném stadiu odhalit.

"Rizikovou skupinou jsou ženy nad čtyřicet let. A právě ty chodí na vyšetření nejméně," říká Unzeitig.

V USA očkují i chlapce

Nová vakcína může být užitečná i pro chlapce. U nich stejné viry způsobují rakovinu penisu. "Ale toto onemocnění u nás není nijak časté," říká Vít Unzeitig. Nicméně podle Lubomíra Turka z univerzity v Iowě už nyní bohatší Američané své syny nechávají očkovat.

Vědci předpokládají, že do budoucna se vakcínou bude možné chránit i proti dalším druhům rakoviny, které může vyvolávat virová infekce. Šlo by třeba o rakovinu hrtanu, hltanu a genitálií.

 

zdroj: iDNES.cz