Rh negativní faktor

Rh faktor je název pro složitý antigen, který je v tomto případě  jedním ze znaků  červených krvinek každého jedince. Jiné antigeny  způsobují, zda červené krvinky budou vytvářet krevní skupinu A, B, AB, nebo 0 apod. Antigenů je velké množství, ale některé jsou jakoby důležitější.  Rh  faktor mezi takové patří. Buď se  ve všech červených krvinkách organizmu nachází, pak hovoříme o Rh pozitivním jedinci (neboli Rh+ ), anebo se nenachází a pak mluvíme o Rh negativním jedinci (neboli Rh- ). Žen, které jsou Rh-, je ve střední Evropě okolo 15 %. Pokud se do krve s Rh antigenem (Rh+ ), dostane krev bez Rh antigenu (Rh- ), nic závažného se nestane. Když se do krve bez Rh antigenu (Rh- ) dostane krev s Rh antigenem (Rh+ ), tak organizmus (jeho imunitní buňky) cizí antigen  pozná  a začne vytvářet proti němu protilátky, které mají za cíl antigen zlikvidovat, v daném případě zničí celou červenou krvinku.

Krev  plodu, ve velmi malém, ale přesto významném množství přestupuje přes placentu do krve matky. Pokud je maminka Rh+ tak se nic nestane, a to dokonce i když krvinky plodu jsou Rh-. Pokud je ovšem maminka Rh-   a dítě je po otci  Rh+ , tak tělo matky začne tvořit protilátky, které pro změnu zase přestupují do krve plodu, a pokud je protilátek hodně, mohou zničit tak velké množství krvinek plodu, až plod může být vážně ohrožen na zdraví.  

Tabulka ukazuje  proč a jaké mohou nastat varianty z hlediska Rh faktoru mezi matkou, otcem a dítětem:

Matka

otec

dítě

Rh+

Rh+

Rh+ nebo Rh-

Rh+

Rh-

Rh+ nebo Rh-

Rh-

Rh-

Rh-

Rh-

Rh+

Rh+ nebo Rh-

V prvních třech případech se nic neděje, ve čtvrtém případě může dojít k situaci, kdy matčino tělo Rh faktor nemá, ale v krvinkách plodu Rh faktor obsažen je a krvinky přestoupí do krve matky. Pak následuje krevní konflikt, kdy tělo matky nejprve skrytě „bojuje“ proti krvi svého dítěte, což by v krajním případě mohlo skončit smrtí miminka.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Témata: