Rotavirové infekce - Pacientský příběh

Rotavirová infekce je nejčastější příčinou nebezpečného průjmu u malých dětí do pěti let. Těžké průjmy, doprovázené vysokou horečkou a dehydratací, znamenají pro malé děti vážné ohrožení života. Ročně u nás rotavirovou infekcí onemocní více než 100 tisíc dětí. Téměř každé třicáté dítě musí být ve vážném stavu hospitalizováno v nemocnici.


V loňském roce zaznamenala MUDr.  Biolková z Ostravska případ sedmiměsíčního miminka s těžkým průjmovým onemocněním.

Ve třech měsících se u malého Davida objevily první průjmy a opruzeniny. Chlapeček proto musel být  poprvé hospitalizován v Ostravské nemocnici.  Nakonec pomohlo, když maminka změnila dítěti umělou výživu a potíže pomalu ustaly.


Za další dva měsíce však dítěti prudce vystoupila teplota a znovu se objevily silné a opakované průjmy doprovázené zvracením. Lékaři proto rozhodli o okamžité hospitalizaci Davida v nemocnici. Všechna provedená vyšetření ukázala na rotavirovou infekci. Zdravotní stav malého Davida se ale po pár dnech v nemocnici dramaticky zhoršil. Kvůli těžkému šoku, dehydrataci a úbytku na váze byl dokonce převezen na jednotku intenzivní péče. Díky zásahu lékařů se chlapcův stav po osmi hodinách mírně zlepšil. Další den byl už David mimo ohrožení života. 


Jeho zažívaní se ale začalo obnovovat až po 14 dnech. Výživa malého Davida však musela zůstat pod dohledem lékařů. Vzhledem k obrovské zátěži kterou si tělíčko prošlo, bylo nutné několik týdnů zachovávat doporučení lékařů.


Jedinou nadějí jak předejít nebezpečným průjmům u dětí je očkování. Očkování proti rotavirovým infekcím ochrání dítě v nejkritičtější době od narození (očkovat je možné po pár týdnech života) do pěti let. 


Největším nebezpečím je, že se nemoc se velmi snadno přenáší. Lékaři uvádí, že se s rotavirovou infekcí setká téměř každé dítě do pěti let. Proto se v zemích jako je Belgie, Lucembursko, či Rakousko proti rotavirovým infekcím očkuje plošně (tj. očkování je zahrnuto do běžného očkovacího kalendáře dětí). U nás ale stále záleží na  rozhodnutí rodičů.