Těhotenství a porod v číslech. Zajímavosti a fakta, nad kterými budete žasnout!

Těhotenství a porod v číslech. Zajímavosti a fakta, nad kterými budete žasnout! - obrázek
Těhotenství a porod v číslech. Zajímavosti a fakta, nad kterými budete žasnout! - obrázek

 

Věděli jste, že se ženská děloha během těhotenství zvětší až 500 krát, že nejtěžší dítě, které se kdy narodilo, vážilo přes 10 kilo, že pouze 5% dětí přijde na svět v den očekávaného porodu, těhotné ženy vyžadují pouze 300 kalorií denně navíc než normálně, či že se ženám v těhotenství zvětší nohy až o číslo? Přesně o takovýchto zajímavostech a pravdivých informacích pojednává nový pořad Těhotenství a porod na stanici CBS Reality, který je praktickým rádcem pro budoucí rodiče. Jako první si nyní můžete přečíst zajímavosti o období těhotenství a porodu, které vám exkluzivně tento pořad přináší.

Změna těla vlivem těhotenství

·         Během těhotenství se ženská děloha zvětší až 500 krát oproti své obvyklé velikosti a objem krve ženy vzroste o 50 %.

·         Během těhotenství se mohou chodidla ženy zvětšit o polovinu čísla či více. Tento jev způsobují vazy v chodidle, které jsou díky hormonům uvolněny, stejně tak jako se uvolňují vazy v pánvi. Klenba chodidla také klesá na základě zvýšení tělesné hmotnosti. Studie, která byla provedena americkým časopisem Physical Medicine & Rehabilitation (Tělesná medicína a Rehabilitace) v roce 2013 naznačuje, že těhotenství vede k trvalým změnám chodidla, což znamená, že chodidla mohou být delší a širší než byly před otěhotněním.

·         Těhotné ženy vyžadují pouze 300 kalorií denně navíc než normálně.

Doba těhotenství

·         Světově nejdelší těhotenství trvalo 375 dní a dítě vážilo poměrně málo – 3,147 kg.

·         Většina donošených těhotenství trvá mezi 37 a 42 týdny. Placenta dosáhne plné zralosti zhruba v 34 týdnu.

Nejtěžší/nejlehčí dítě

·         Největší dítě, které se kdy narodilo, vážilo 10,77 kg a jeho matka byla vysoká 2,261 metru. Jedenáct hodin po narození však chlapeček bohužel zemřel. Nejtěžší dítě, které se narodilo a zároveň přežilo, se narodilo v italském městě Aversa v roce 1955 a vážilo 10,206 kg.

·         Nejlehčí dítě, které kdy přežilo, je holčička, která se narodila v Miami na Floridě. Vážila 0,283 kg a narodila se pouze po 21 týdnech a 6 dnech v děloze.

 

Kolik dětí se rodí, komu a jak

 

·         Každý rok se po celém světě narodí přibližně 130 milionů dětí.

·         V roce 2012 zaznamenala největší porodnost Nigérie - 47,60 porodů na 1000 osob populace.

·         Ve Spojeném království porodilo roku 1959 doma 34 % žen. V roce 2010 se tento podíl snížil na pouhých 2,7 %. Ve spojených státech se doma uskuteční pouze 0,1% porodů. Opakem je Nizozemsko, které mělo v Evropě vždy největší počet domácích porodů (dvě třetiny v roce 1965) – čísla však postupem času spadla a v současnosti tvoří méně než čtvrtinu.

·         Ve většině evropských zemí se v posledních dvou desetiletích počet císařských porodů rapidně zvýšil. Země jako Dánsko, Česká republika, Polsko a Slovensko zaznamenaly od roku 2000 největší rozmach císařských porodů. Pouze Finsko a Island zaregistrovaly mírný pokles. Důvod tohoto růstu je přisuzován tomu, že císařský porod je v současnosti považován za bezpečnější oproti minulosti a je pohodlný jak pro doktora, tak pro matku. Císařský porod však v mnoha evropských zemích stojí nejméně dvakrát více než porod normální.

·         Pouze 5% dětí přijde na svět v den očekávaného porodu.

·         Děti se nejčastěji rodí v úterý. Nejméně pak v neděli.

·         Odhadované nejdelší porodní bolesti ve světě trvaly celých 75 dnů. Joanna Krzysztonek z Polska strávila 75 dní v posteli vzhůru nohama, aby snížila gravitaci na děložní čípek, poté co jedno z jejich očekávaných třech dětí zemřelo na předčasný porod. Zbylé dvě (dvojčata) pak v pořádku porodila.

·         Podle švýcarské studie zahrnují první porodní bolesti průměrně 135 kontrakcí, zatímco následující jen 68 kontrakcí

·         Průměrný věk prvorodiček stále roste. Ve Spojeném království a Německu byl v roce 2012 průměrný věk 30 let – což znamená nárůst o dva roky od roku 1995. Ve Spojených státech je průměrný věk prvorodiček 25 let, ve Francii a skandinávských zemích kolem 28 let. Tento trend je přičítán k vyšší míře vzdělávacích příležitostí a upřednostňováním kariéry před založením rodiny. Ženy chtějí čím dál více dosáhnout nejprve finančního zabezpečení a teprve poté zakládat rodinu.