Vegetariánství může v těhotenství škodit

Těhotné ženy, které jsou vegetariánkami a svých stravovacích návyků se nehodlají vzdát ani v době těhotenství, zřejmě ohrožují zdraví svých nenarozených dětí. Domnívá se tak Allene Lindsaye z Kalifornské univerzity, který své tvrzení podložil dlouholetým výzkumem.

Známý profesor své poznatky zveřejnil na vědecké konferenci v Los Angeles. Upozornil, že budoucím matkám s vegetariánskými návyky chybí vitamín A, zinek a vitamín B12.
Přitom nejlepším způsobem, jak tyto látky do těla dostat, je právě konzumace potravin živočišného původu a mléka. "Jsem pevně přesvědčen o tom, že těhotné ženy musejí jíst maso," konstatoval Lindsaye s tím, že maso a mléko by měly těhotné ženy konzumovat alespoň v malém množství. Jejich organismu by to podle jeho slov prospělo.
"Jsem pevně přesvědčen, že rodiče nemají právo nutit své děti, aby vedly vegetariánský život, aby těhotné či kojící ženy nejedly maso. Je totiž zcela jasné a prokázané, že toto může mít velmi neblahý vliv na dítě, které se má narodit či které je ještě v útlém věku," upozornil.Jeho tvrzení se zakládají na dlouholetém výzkumu. Touto problematikou se Lindsay věnuje pětadvacet let, během nichž pozoroval i ostatní podobné výzkumy, které provedly odborné týmy v jiných zemích.
"Za toto období se zcela jasně ukázalo, že ve vyspělých zemích nikoli nedostatek bílkovin či nedostatek energie, nýbrž stravovací zvyklosti žen jsou příčinou toho, že v jejich těle a v těle jejich dětí je málo vitaminu A, železa, zinku a vitaminu B12," uvedl.


 


 


 zdroj: ČTK, Novinky.cz