Vitamín D - programátor zdraví

Vitamín D - programátor zdraví - obrázek
Vitamín D - programátor zdraví - obrázek

Rizikovým faktorům civilizačních nemocí je možno zabránit již v těhotenství a raném dětství.

Těhotné ženy si každodenně představují okamžik, kdy poprvé spatří své děťátko. Neustále si kladou otázku, jak se postarat o jeho úspěšný start do života, co mu dopřát, aby mu zajistily dobré zdraví. Lékaři radí, sluneční vitamín D!

Nízký příjem vitamínu D v perinatálním období (v době před otěhotněním do ukončení 24. měsíce věku dítěte) se tradičně spojuje s poruchami kostního systému. Hromadí se však důkazy, že dlouhodobá porucha kostního systému (rachitida, osteomalacie) tvoří jen zlomek důsledků nedostatečného příjmu vitamínu D. Ve skutečnosti je jeho absence rizikovým faktorem vzniku řady chronických nemocí - srdečních a onkologických onemocnění, schizofrenie, cukrovky, psoriázy, revmatoidní artritidy i dalších autoimunitních onemocnění.

Zlepšuje kvalitu nitroděložního prostředí

Vitamín D se řadí k látkám, které modulují dlouhodobé programování lidského zdraví. Podle závěrů pozorování provedených komisí OSN pro výživu (FAO), výživě matky a dítěte je třeba věnovat zvláštní pozornost zejména v době před otěhotněním až do ukončení 24. měsíce věku dítěte! Právě tehdy je výživa schopna obzvláště ovlivnit strukturní a funkční vývoj organismu! Potvrdilo se, že právě tyto strukturní a funkční změny mohou mít dlouhodobé následky pro lidské zdraví. Biologické mechanismy si mohou nadlouho zapamatovat metabolické účinky raného výživového prostředí plodu a novorozence. Nedostatečný příjem vitamínu D v perinatálním období může takto vytvořit základ dlouhodobého pozdního poškození zdraví.

Absenci vitamínu D v těhotenství si odnáší nejen kostní systém dětí - mají nižší obsah minerálů v bederních obratlích a plochých kostech, což zvyšuje riziko osteoporózy v jejich pozdějším věku. Výzkum provedený na základě pozorování FAO ukázal, že nedostatek vitamínu D u těhotných žen vyvolává poruchu transportu vápníku v placentě. A nejen. Právě kvalita nitroděložního prostředí může nést odpovědnost za vznik mnoha dalších chronických onemocnění v pozdějším životě dítěte.

Podporuje rovnováhu imunitního systému

Nové poznatky potvrdily důležitou roli vitamínu D při budování imunity dítěte. Vitamín D podporuje v imunitních buňkách tvorbu vlastních antibiotických bílkovin a zvyšuje schopnost imunitního systému zabíjet choroboplodné zárodky. Udává se například, že děti matek s deficitem vitamínu D v těhotenství mají větší sklon k infekcím horních cest dýchacích během prvního roku života. Dlouhodobě normální hladiny vitamínu D přispívají pozitivně na průběh infekcí (i chřipky) tak, že podporují regulační mechanismy imunitního systému a tím zajišťují jeho rovnováhu. Snižuje se tak riziko poškození orgánů zánětem a přechodů akutních onemocnění do chronického stadia.

Zjistilo se také, že vitamín D reguluje sekreci placentárních hormonů estradiolu a progesteronu a brání tvorbě protizánětlivých cytokinů, které spouštějí preeklampsii a předčasný porod. Nejnovější poznatky poukazují na fakt, že riziko preeklampsie a předčasného porodu u žen s jeho nedostatkem je až 5násobně vyšší.

Některé poruchy učení u dětí by mohly souviset s hladinou vitaminu D během těhotenství

Na základě nedávno provedeného výzkumu University of Glasgow se poruchy učení častěji vyskytují u dětí, které byly počaty mezi lednem a březnem - v ročním období, kdy není dostatek slunečního záření na produkci vitamínu D.

Studie prokázala, že poruchami učení trpělo 8,5% dětí, které byly počaty mezi lednem a březnem a jen 7,6% dětí, které byly počaty mezi červencem a zářím. Sezónní výkyvy se týkaly poruch učení jako jsou autismus, intelektuální problémy a problémy s učením, např. dyslexie. Podle výzkumníků tento trend souvisí s hladinou vitaminu D. První tři měsíce těhotenství jsou důležité pro vývoj mozku, který může být negativně ovlivněn nedostatkem vitaminu D. V období mezi lednem a březnem těhotné ženy nemají dostatek slunečního záření na produkci vitaminu D. Z výsledků studie vyplynulo, že odstranění sezónních variací by mohlo zabránit 11% případů poruchy učení.

Je důležité, aby těhotné ženy užívaly vitamin D podle doporučení a začali s jeho doplňováním co nejdříve, ideálně ještě v době, kdy se pokoušejí otěhotnět. V důsledku toho se zvýší šance, že budou mít zdravé dítě.

Odkud vitamín D načerpat?

Zdrojem vitamínu D je olej z rybích jater (treska, sleď, sardinka, losos). Menší množství se nachází v mase, vaječném žloutku, mléce a v mléčných výrobcích, houbách sušených na slunci, kvasnicích, kakau, kokosu, datlích. Největší podíl aktivního vitamínu D se ale získává přirozenou cestou z účinků slunečního záření na kůži. Avšak kvůli snížené expozici slunečního záření na naši pokožku - pro vyhýbání se pobytu na slunci vlivem ne nejšťastnější osvěty, došlo v uplynulých 20 letech k epidemii, ba až pandemii nedostatku vitamínu D. Jeho schodek se vyskytuje celosvětově, patří k mimořádně frekventovaným poruchám zdraví.

Lékaři stále častěji upozorňují na jeho fatální nedostatek v organismu těhotných žen a dětí. Vzhledem k významu vitamínu D a na problémy s jeho dostupností si jeho adekvátní příjem vyžaduje doplnění, nejlépe formou přírodních doplňků výživy. Velmi účinně dokáže jeho deficit doplnit vitamín D3 - cholekalciferol - kanadské firmy Jamieson. Vyrábí se z lanolinu z ovčí vlny ovcí chovaných na slunečních pastvinách Nového Zélandu patentovanou technologií 360 Pure, díky které podléhá nejméně 360 patentovaným krokům kontroly kvality. Výsledkem je výjimečně čistý vitamín D3 farmaceutické kvality v téže formě, jakou tělo přirozeně produkuje, když je vystaveno slunečnímu záření.