Vyspala jsem se, až když dvojčatům byly tři roky

Vyspala jsem se, až když dvojčatům byly tři roky - obrázek
Vyspala jsem se, až když dvojčatům byly tři roky - obrázek

"Byla to jedna velká hrůza," vzpomíná Klára Rulíková na dobu před třinácti lety, kdy se vrátila z porodnice s dvojčaty. Doma na ni totiž čekal ještě starší, dvouletý syn a skloubit péči o všechny tři děti byla pěkná honička.

"Ven jsem chodila jen jednou týdně a dva dny jsem se na to připravovala. Byly to manévry," popisuje.

"Dvojkočár se do výtahu nevešel, takže jsem děti strčila do tašek a snesla je pod schodiště. Tam byl zaparkovaný kočár," vypráví matka dnes už čtyř dětí a taky autorka dosud jediné české knihy u nás pro matky dvojčat.

"Udělali jsme dlouhou výpravu na druhý konec města ke kamarádce, kde jsem všechno přebalila, nakrmila a pochodovala zpátky," říká. "Pořádně jsem se vyspala, až když jim byly tři roky."

Dnes se nad tím už usmívá a je ráda, že dvojčata se mají ráda a mají k sobě blízko. Tehdy však byla občas zoufalá. Nasbírané zkušenosti se hodí - předává je dál.

"Je třeba dobré, když se v noci vzbudí jedno dítě a chce pít, zatřást i s tím druhým a nakojit ho taky. Sladit jim rytmy. Protože jinak se za chvíli vzbudí samo a matka se nevyspí," radí.

Podle předsedy Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti není náhoda, že se rodiny, kterým se naráz narodí více dětí, často rozpadají.

"Porody více dětí najednou málokdy dopadají dobře a bohužel jich kvůli léčbě neplodnosti přibývá," říká Tonko Mardešic.

Nad dvojčaty lékaři nejásají
"Mít dvojčata či více dětí, to je riziko jak pro matku, tak pro děti. Ty se rodí dříve, nejsou úplně zralé a musí se vypiplávat. A pak: i když se na ně rodina těší, tak ten záběr pro matku je nepředstavitelný. Žena v podstatě přestane plnit roli partnerky, protože stíhá jen práci kolem dětí. To ustojí málokterá rodina."

Neplatí to samozřejmě absolutně, což dokazují i příběhy některých dvojčat. U nás patří k nejslavnějším dvojčatům bratři Jan a Karel Saudkovi a v Polsku to zase společně daleko dotáhli bratři Kaczynští - jeden je prezidentem, druhý ministerským předsedou.

Podle Mardešice je však nyní hlavním úkolem lékařů zajistit, aby počet porodů více dětí poklesl. "Při umělém oplodnění se přenášejí do dělohy ženy dvě oplozená vajíčka, tedy embrya. Zvýší se tím sice šance na úspěch, ale taky stoupá pravděpodobnost, že se narodí dvojčata," popisuje Mardešic.

"Chceme usilovat o podobnou cestu, kterou se vydala Belgie. Tam si spočítali, že je drahé piplat nedonošená dvojčata, a tak začali přenášet jen jedno embryo. A zároveň se rozhodli, že stát bude ženám hradit místo tří cyklů umělého oplodnění šest cyklů, aby jim nesnížili šanci na dítě," dodává. Finančně to vyjde nastejno a hlavně: ubude rizikových porodů více dětí.

 

Zdroj: aktualne.cz