VÝSTAVA „VENKOV“ V NÁRODOPISNÉM MUZEU – MUSAIONU: ZAŽIJTE KOUSEK VENKOVA VE MĚSTĚ!

VÝSTAVA „VENKOV“ V NÁRODOPISNÉM MUZEU – MUSAIONU: ZAŽIJTE KOUSEK VENKOVA VE MĚSTĚ! - obrázek
VÝSTAVA „VENKOV“ V NÁRODOPISNÉM MUZEU – MUSAIONU: ZAŽIJTE KOUSEK VENKOVA VE MĚSTĚ! - obrázek

Od 1. března 2014 mají návštěvníci možnost zhlédnout v Národopisném muzeu – Musaionu poslední výstavu z výstavního cyklu Národního muzea Peníze s názvem Venkov, která jim přiblíží život na našem venkově v druhé polovině 19. a počátku 20. století. 

Výstava „Venkov“ v Národopisném muzeu – Musaionu: Zažijte kousek venkova ve městě!

 

V interiéru honosného Letohrádku Kinských si prohlédnete venkovské stavení s autentickými předměty, které naši předkové používali při každodenních i sezónních pracích. Také si na vlastní kůži vyzkoušíte podojit krávu a zjistíte, co vše obnášel chov domácích zvířat. Zpracování mléka přiblíží dřevěný lis k výrobě tvarohu, na chov domácích zvířat upozorní bohatě zdobený koňský chomout. Šumavské sáně na svážení dřeva pak připomenou těžkou práci dřevorubců. Zajímavostí a zároveň nejstarším předmětem výstavy je ruční motovidlo k navíjení soukané příze, které je ocejchované tak, aby se předešlo podvodům při prodeji vlny. Jedinečnou atmosféru venkova navíc doplní unikátní fotografie z archivů Etnografického oddělení Národního muzea.

 

Výstavu oživuje celá řada interaktivních prvků, např. animovaná počítačová hra vás provede všedním dnem na statku a život na venkovském hospodářství přiblíží také množství doprovodných akcí. Malí i dospělí návštěvníci se tak v průběhu trvání výstavy mohou těšit na ukázky tradičních řemesel, sušení sena, praní prádla v neckách a zážitky navázané na lidové tradice a svátky, jako jsou Velikonoce, Vánoce, otvírání studánek apod. Více k chystaným akcím naleznete na www.nm.cz. Výstava potrvá do dubna 2016.

 

 

Národopisné muzeum – Musaion

Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, 150 00 Praha 5

 

Otevírací doba: Út – Ne 10.00 – 18.00

Vstupné: 70 Kč plné, 40 Kč snížené, 110 Kč rodinné

Kontakt: 257 214 806, [email protected]

Web: www.nm.cz